fbpx

Vilniuje atidaromas pirmasis žaliasis kelias be spūsčių

Šį šeštadienį, kovo 18 d., 15 valandą 10 minučių Užupyje atidaromas pirmasis sostinėje žaliasis kelias. Taip simbolinės akcijos organizatoriai „Dūmų fabrikas“ ir improvizacijos teatras „Kitas kampas“ pavadino Naująją Vilnią bei Užupį jungiančią upę – Vilnelę, kuri Šv. Patriko dieną tradiciškai bus nudažyta žaliai. Tarp šių dviejų sostinės rajonų tądien „žaliuoju“ transportu bus plukdamas prekių krovinys.

„Dūmų fabriko“ komanda su kroviniu baidarėse plauks pažaliavusia Vilnele iki Užupio meno inkubatoriaus pakrantės ir išsilaipinę kartu su susirinkusiais sausumos keliu keliaus į adresu Malūnų g. 4 įsikūrusius teatro „Kitas kampas“ namus, kuriuose 16:00 vyks nemokama paskaita „Du lušnynai šalia Vilnelės. Apie blizgantį Užupį ir poliruojamą Naująją Vilnią“ su gidu, istoriku ir keliautoju Vladu Liepuoniumi.

Vladas Liepuonius/Asmeninio archyvo nuotr.

Šia menine naujo kelio atidarymo akcija organizatoriai siekia atkreipti visuomenės dėmesį į Vilnelės upę, ją supantį išskirtinio grožio gamtos reljefą, kuris dar nesulaukė pelnyto sostinės gyventojų, verslo ir miesto valdžios dėmesio, bet kuris turi didelį potencialą kaip aktyvaus laisvalaikio gamtoje ir pasyvaus poilsio zona tarp Naujosios Vilnios iki įtekėjimo į Nerį žiočių.

„Vilnelę su jos plačiu slėniu vertinu kaip didžiausią Vilniaus lobį, juk ši upė – tai unikalus gamtos turtas su nuostabiu kraštovaizdžiu. Jei būtų imtasi tvarkyti Vilnelės krantines, esu tikras, Vilnius būtų vienintelė sostinė Europoje su net 18 km ilgio žaliuoju keliu mieste, su šalia jo įkurdintais rekreacinio poilsio objektais. Žaliajame Vilnelės kelyje nuo Naujosios Vilnios iki Nėries yra ne viena sankryža su keliukais, nuvedančiais į žirgyną, vaikų ir suaugusių sporto aikštynus, disko golfo laukus, į pažintinius takus ir gamtos paminklus, į visuomeninio maitinimo zonas, į kultūros objektus ir t.t. Tai galėtų būti žaliosios mąstysenos ir gyvensenos zona, didmiesčio senamiesčio ir už jo ribų išeinantis „žaliasis“ rezervatas“, – apie meninės akcijos idėją pasakoja kultūros erdvės „Dūmų fabriko“ veiklos vystymo vadovas Gintaras Bingelis.

Gintaras Bingelis_asmeninio archyvo nuotr.

Žaliojo kelio atidarymo metu bus pristatyti ir du žalieji Vilnelės upės uostai – „Dūmų fabrikas“ Naujoje Vilnioje ir Užupio Respublikoje įsikūręs uostas „Kitas kampas“. Žaliuoju keliu iš Dūmų fabriko jame gaminami produktai bus transportuojami į teatro „Kitas kampas“ namuose esantį barą. Šiuo keliu galima keliauti tik „žaliuoju“ transportu – irkline valtimi, baidare ir tik naudojant vandens tėkmės bei žmogaus energiją. 

Pasak vienintelio Lietuvoje profesionalaus improvizacijos teatro „Kitas kampas“ vadovo Audriaus Bružo, simbolinis žaliasis kelias, neužšąlanti Vilnelė, simbolizuoja ir nenutrūkstamą kultūrinį bendradarbiavimą tarp menininkų mekos Užupio bei sparčiai besikeičiančios ir augančios Naujosios Vilnios. Skirtingo turinio kultūros renginius priiminantis bei organizuojantis „Dūmų fabrikas“ Naujoje Vilnioje ir profesionalus improvizacijos teatras „Kitas Kampas“ taip pat siūlo įteisinti naują terminą „Žaliasis menas“, kuris keičia mąstymą, suvokimą, kuriame „išsiplauna“ kitų spalvų mintys. Žaliojo kelio atidarymo šventė žymės ir naujo kultūrinio bendradarbiavimo pradžią – netrukus „Dūmų fabrikas“ ir teatras „Kitas kampas“ pristatys bendrų kultūros projektų, į kuriuos kvies vilniečius bei miesto svečius.

Audrius Bružas/Vismantės Ruzgaitės nuotr.

Žaliojo kelio atidarymo ceremoniją stebėti galima prie Užupio tilto, šalia Vilnelės įsikūrusio Meno inkubatoriaus kovo 18 d., šeštadienį, 15 valandą 10 minučių. Istorijos paskaita apie du sostinės rajonus, jų panašumus ir skirtumus, prasidės 16 valandą teatro „Kitas kampas“ namuose, Malūnų g. 4, priešais Užupio angelą. Renginiai nemokami.

Kitas kampas/Vismantės Ruzgaitės nuotr.
Scroll to Top