Gegužės 6 d. teatro KITAS KAMPAS bare, Malūnų g. 4, Vilniuje, buvo atidaryta naujausia dailininko Vinco Andriušio paveikslų paroda „Kūrybos mozaika“.
Vincas Andriušis nuo pirmos klasės lankė dailę, tačiau, kaip pats sako, tikra savanoriška tapyba prasidėjo nuo 15-kos metų, kai perskaitė visas Anri Perušo knygas apie impresionistų gyvenimą. Ypatingą impulsą kurti dailininkui davė Irving Stone knyga „Gyvenimo geismas“ apie Vincento Van Gogo gyvenimą.
Akademinio piešimo bei tapybos V. Andriušis mokėsi ypatingo dailininko ir mokytojo Vytauto Pečiukonio (Agnus Alegrus) privačioje studijoje. Menininkui daug teko kurti keliaujant po pasaulį. Dailininko Vinco Andriušio darbai buvo eksponuojami Londone ir Grenadoje.
Paroda „Kūrybos mozaika“ – tai naujas dailininko darbų ciklas, jungiantis įvairias temas: urbanistiką, abstrakciją, natiurmortą, gamtos peizažą. Šioje parodoje galima išvysti paskutinių dvejų metų darbus, o nuo kai kurių menininko darbų dar vos spėję nudžiūti dažai – iš dailininko studijos namuose paveikslai keliavo tiesiai į barą KITAS KAMPAS, Malūnų g. 4, Vilniuje.
Parodoje atskleidžiamas ir naujas dailininko Vinco Andriušio tapybos bruožas – neseniai dailininkas teptukus išmainė į lopetėles. Apie naujausius darbus ir tapybos įpročius kalbamės su dailininku.
Kuo pasižymi šios parodos paveikslai, kuo skiriasi nuo anksčiau tapytų Jūsų darbų?
Šie naujai parodai atrinkti paveikslai yra gyvi, kvėpuojantys, kontrastingi. Parodoje eksponuojamus darbus jungia reljefinė tapyba, todėl keičiantis apšvietimui, keičiasi ir pats paveikslas. Dauguma darbų buvo tapomi nenaudojant teptuko, o dirbant tik su lopetėlėmis.
Kada išbandėte naują tapybos būdą ir kodėl jį pasirinkote?
Tapyba su lopetėlėmis išlaisvina nuo smulkmeniškumo, jaučiuosi visiškai kitaip tapydamas lopetėle, teptukų imti į rankas net nebesinori. Šis tapymo būdas man primena ir pirmąjį mano mokytoją – tėvą, kuris man kartojo devizą – „Popieriaus – negailėk, dažų – negailėk!“, O ši technika, kuri kartais primena torto puošimą kremu, reikalauja nemažai dažų. Tai padeda išsilaisvinti.
Kiek Jums užtrunka nutapyti paveikslą?
Į šį klausimą atsakyti yra sunku, visaip būna. Kartais žmonėms atrodo, kad ilgai tapytas paveikslas yra vertingesnis, tačiau tikras meistriškumas, mano nuomone, yra paveikslą nutapyti greit. Žinau, kad tapysiu konkrečiomis valandomis, tad nusiteiki, įsivažiuoji ir dirbi. Jei žmogus yra savo dalyko profesionalas, vadinasi turi nustatytas darbo valandas, kuriomis dirba ir kaip anglai sako – „No excuses“. Tapyba – kūrybinis procesas, o kūryboje turi dominuoti emocija, jausmai, todėl kuo greičiau dirbi – tuo daugiau emocijos, protas nespėja įsikišti.
Kada aplanko įkvėpimas tapyti?
Yra toks posakis – arba aušra žadina tave, arba tu budini aušrą. Taigi, taip pat ir su įkvėpimu – arba lauki, kada gamta tau atsiųs įkvėpimą, arba dirbdamas pats pažadini įkvėpimą. Dauguma žmonių galvoja, kad reikia laukti įkvėpimo, tačiau, mano požiūriu – tai patologija, tarsi liga. Reikia tiesiog pradėti tapyti, o įkvėpimas, kaip apetitas valgant, ateis dirbant. Būna, pradedu dirbti be jokio sumanymo ir emocijų, tačiau bedirbant gauni viską ko reikia – tiek emociją, tiek idėją, tiek įkvėpimą, ir finale gaunasi geriau nei kartais tikiesi.
Ką galite papasakoti apie naujausius savo darbus, kurie yra eksponuojami bare KITAS KAMPAS?
Tai jau antra mano darbų paroda šioje vietoje. Iš naujausių darbų, pavyzdžiui, „Užupio etiudas“ buvo nutapytas prie Užupio tvenkinių „čia ir dabar“, per trumpą laiką. Man asmeniškai, geriausi mano darbai yra tie, kuriuos tapiau neatitrūkstamai. Pradėjai tapyti– baigei, eini į kitą dieną. Labai patiko tapyti paveikslą „Vizija“, jame yra darbų ciklas darbe. Jei į jį žiūrėtum ilsėdamasis, jame pamatytum, tai vienokį, tai kitokį vaizdą. Tame margumyne jis tampa gyvu ir kvėpuojančiu.
Paveikslai bus eksponuojami iki rugpjūčio 13 dienos teatro KITAS KAMPAS bare. Įėjimas atviras.
Dailininko anksčiau surengtos parodos:
Personalinė piešinių paroda. „Cafe Grove“, Portobelo g. Londonas, UK
Personalinė tapybos paroda. Privati senamiesčio galerija, Grenada, Ispanija.
Personalinė tapybos paroda Biržų pilyje, Biržai, Lietuva, 2010 m.
Personalinė tapybos paroda Kretingos kavinėje, Kretinga, Lietuva, 2010 m.
Personalinė tapybos paroda Užupio kavinėje, Vilnius, 2010 m.
Personalinė tapybos paroda Stiklių gatvės galerija, Vilnius, 2011 m.
Personalinė tapybos paroda Vilniaus savivaldybėje, Vilnius, 2011 m.
Personalinė tapybos paroda „Europa City“ viešbutyje, Vilnius 2011 m.
Personalinė tapybos paroda Lietuvos Seime, Vilnius 2011 m.
Personalinė tapybos paroda Lietuvos Edukologijos universitete, Vilnius, 2012 m.
Personalinė piešinių paroda „Neišpažintos pažintys“ Bare „Kitas kampas“, Užupis, Vilnius, 2021 m.
Daugiau menininko darbų: https://www.facebook.com/groups/vincogalerija